Życzenia Noworoczne
Dzisiaj dokonaliśmy pierwszych poważnych zakupów.
Kupiliśmy część materiałów na pierwszy etap budowy.Zgodnie z umową zostaną przywiezione "na telefon".
Miałem trochę problemów z kominami-trzeba było tak skonfigurować systemy żeby były i kominy i wentylacja i jeszcze żeby wszystko pasowało do siebie wymiarowo.
Po konsultacjach z Mafusem(dzięki),hydraulikiem,oraz sprzedawcą stanęło na następującym rozwiązaniu:
-do kominka gotowy system kominowy CJ Block wraz z kanałem wentylacyjnym do wentylacji kotłowni.
-do pieca podwójny pustak wentylacyjny.W jeden kanał wpuszczona będzie rura do spalin a drugi będzie robił za wentylację w kuchni.
Do izolacji fundamentów zdecydowałiśmy się na Fundamin-tańszy od Styroduru a ponoć nie ustępuje jakością.
Niestety,nie dało się kupić stali bo nie ma możliwości zmagazynowania.
Dla zainteresowanych ceny do wglądu w kosztach budowy.
Dzisiaj porozmawiałem sobie z hydraulikiem.Trochę gawędziarz ale sympatyczny i robi wrażenie solidnego.Zresztą polecony przez kolegę,który daję za niego głowę.
Wstępnie ustaliliśmy ogrzewanie podłolgowe w całym domu oprócz trzech małych pokoi.Chcę w nich położyć wykładzinę dywanową a wtedy podłogówka nie ma sensu.Można ewentualnie rozważyć "podłogówkę" w ścianach.Na dzień dzisiejszy jednak myślę o grzejnikach w tych pokojach a także w garażu i łazience (oczywiście w łazience w połączeniu z podłogówką).
W temacie pieca pan poleca Vaillant-podobno jedyna firma która jeszcze produkuje podzespoły w Europie.Na piecu raczej nie jest zalecane szukanie oszczędności za to można oszczędzić na zasobniku ciepłej wody-tu można kupić wyrób krajowy,tańszy,chyba że trafi się promocja i można kupić zestaw piec+zasobnik jednej firmy w dobrej cenie.Takie pakietowe promocje podobno bywają.Rurki do podłogówki też raczej troszkę droższe ale pewniejsze.Pan radzi unikać tych z marketów budowlanych po 1,5zł/m.
Jeśli chodzi o instalację wodną to planujemy:
-w pomieszczeniu WC zrobić prysznic (ale bez brodzika tylko z tzw.odwodnieniem liniowym) oraz kibelek i umywalkę.
-w łazience wanna,umywalka,bidet i Marzena upiera się przy drugim kibelku-ja uważam,że dwa kibelki na trzy osoby to przegięcie.Aha i jeszcze podejście do pralki.
-w kuchni standart:zlewozmywak i zmywarka
No i oczywiście kran na dworze na oddzielnej rurce,żeby można było zamknąć na zimę.
Do tego wszystkiego hydraulik przekonał mnie do zrobienia stacji uzdatniania wody-koszt ok 3 tys. ale chyba warto.
Wszystko razem po orientacyjnym policzeniu może lekko przekroczyć 20 tys.-mówimy o materiałach(łącznie z piecem,grzejnikami wkładem do komina,stacji uzdatniania itp) i robociźnie.Facet twierdzi,że na materiały może uzyskać dobre rabaty.Oczywiście wszystko legalnie,z fakturami.
Prawdę mówiąc z taką właśnie kwotą się liczyłem choć bez stacji uzdatniania.
Dziś spotkałem się z ekipą murarzy żeby ostatecznie potwierdzić warunki i termin oraz żeby pomogli mi policzyć ilości materiałów jakie muszę kupić.Teraz wiedząc już ile czego potrzeba (oczywiście w przybliżeniu) mogę robić zakupy.Te planuję na przyszłą sobotę.Chcę kupić wszystko na stan surowy teraz bo wiosną raczej taniej nie będzie.Najbardziej zaskoczyła mnie ilość stali zbrojeniowej-prętów fi 12 potrzeba co najmniej 100 szt czyli 1,2km!Ale to już na całość,czyli na ławę,wieniec,nadproża i słupy.Sprzedawca w składzie budowlanym zobowiązał się przechować zakupione materiały do wiosny i przywieźć na budowę po telefonie ode mnie.
Jutro mam za to spotkanie z hydraulikiem.To znajomy mojego kolegi-podobno świetny fachowiec.Oprócz tego,że wszystko dobrze zrobi to jeszcze doradzi i pomoże.Zobaczymy tylko jak się ceni...
Dodam jeszcze,że cena za wybudowanie stanęła na 22tys.To jest całość prac do SSO w tym izolacja fundamentów oraz docieplenie ściany szczytowej przy garażu(po ułożeniu dachu trudno będzie to zrobić).